Galatasaray.foruma.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» Akhisar BLD 1-3 GALATASARAY
student EmptyPaz Ağus. 28, 2016 6:31 am tarafından Galatasaray

» GALATASARAY 1-0 KARABUKSPOR
student EmptySalı Ağus. 23, 2016 6:23 am tarafından Galatasaray

» TURKCELL SUPER KUPA GALATASARAY IN
student EmptyPaz Ağus. 14, 2016 7:09 am tarafından Galatasaray

» GALATASARAY 0-0 T KONYASPOR
student EmptyPaz Şub. 07, 2016 10:47 am tarafından Galatasaray

» C ZARAGOZA 85-68 GALATASARAY OB
student EmptyPerş. Şub. 04, 2016 8:43 am tarafından Galatasaray

» ZTK:GALATASARAY 3-1 Gaziantepspor
student EmptyPtsi Şub. 01, 2016 8:49 am tarafından Galatasaray

» ZTK:GALATASARAY 4-1 KASTAMONUSPOR 1966
student EmptyÇarş. Ocak 27, 2016 8:55 am tarafından Galatasaray

» OSMANLISPOR 3-2 GALATASARAY
student EmptyPaz Ocak 24, 2016 9:19 am tarafından Galatasaray

» GALATASARAY 3-1 M Sivasspor
student EmptyPaz Ocak 17, 2016 11:37 am tarafından Galatasaray

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

student

student Empty student

Mesaj  Galatasaray Paz Tem. 18, 2010 7:19 pm

Öğrenci Kabulü [değiştir]

Galatasaray Üniversitesi BayraklarıGalatasaray Üniversitesi'nin Türkiye'deki diğer tüm üniversitelerden farklı ve kendine özgü bir öğrenci kabul sistemi vardır. Türkiye'de Fransızca eğitim yapan liselere önemli bir ayrıcalık tanıyan bu sistemin hukuki dayanağı Galatasaray Üniversitesi'nin kurulmasını sağlayan Türkiye ile Fransa arasındaki uluslararası antlaşmadır.

Galatasaray Üniversitesi'ne her yıl 480 öğrenci kabul edilmektedir. Bu öğrencilerinin yüzde ellisi (yani 240 öğrenci) Türkiye'de Fransızca eğitim yapan 18 liseden alınır. Bu kontenjanın yarısı (yani toplam kontenjanın yüzde 25'ine denk düşen 120 kontenjan) Galatasaray Lisesi öğrencilerine ayrılmıştır. Diğer yarı ise Fransız Kolejleri (Saint Joseph Lisesi, Saint Benoit Fransız Lisesi, Notre Dame de Sion Lisesi, Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi, Saint Michel Lisesi ve İzmir Saint Joseph Lisesi); Fransızca eğitim yapan Anadolu liseleri (Ankara Anadolu Lisesi, Kağıthane Profilo Anadolu Meslek Lisesi, Burak Bora Anadolu Lisesi, Buca Anadolu Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi); Fransızca eğitim yapan özel Türk liseleri (Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İzmir Tevfik Fikret Lisesi, İzmir Tevfik Fikret Fen Lisesi) ve Türkiye'de faaliyet gösteren fakat Fransız müfredatını uygulayan liselere (Ankara Charles de Gaulle ve İstanbul Pierre Loti) ayrılmıştır. Adaylar her yıl Mayıs ayının son pazar günü düzenlenen iki aşamalı GSÜÖSYS (Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı) ile okula kaydolma hakkını kazanırlar. Bu sınavın soruları, bahsekonu liselerde görev alan öğretmenlerce Fransızca ve Türkçe olarak ve ÖSYM'nin koyduğu kurallar çerçevesinde hazırlanır. Sınav, Galatasaray Üniversitesi'nin Ortaköy'deki yerleşkesinde yapılır.

Fransızca eğitim yapan liselerden gelen öğrenciler bu iç sınavın ardından LYS'ye de girmekle yükümlüdürler. Zira sadece kendi dallarında (EA; SÖZ; FEN) ilk 25.000'e girenlerin sınavları değerlendirmeye alınmaktadır. Bu uygulamadan Ankara Charles de Gaulle Lisesi ve İstanbul Pierre Loti Lisesi muaftır.

İç sınavla Galatasaray Üniversitesi'ne girmeye hak kazanan öğrenciler, bir yıllık Fransızca hazırlık sınıfından da muaf tutulurlar.

Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin diğer yüzde ellisi ise, diğer tüm üniversiteler için geçerli olan ÖSYS sistemiyle okula kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Galatasaray
Admin

https://galatasaray.forumotion.co.uk